Boston Dynamics, yeni nesil Atlas’ı tanıttı!

Boston Dynamics, 2013 yılında Google tarafından satın alınana kadar uzun yıllar farklı alanlarda çalışmalar yaptı. Ancak Google sonrasında insansı robotlara yönelen Boston Dynamics, internet aleminin en bilinen robotlarından biri olan Atlas’ı geliştirmişti. Atlas, pek çok robotun yapamadığı şeyleri 11 yıl önce yapabilmeyi başarmış olsa da kısa bir süre önce şirket eski nesil Atlas’ı emekliye ayırmıştı.

Yeni yapılan bir diğer açıklamaya göreyse Atlas’ın yeni versiyonu tanıtıldı. Yeni nesil elektriktli Atlas, çok daha modern bir robotik tasarıma sahip ve daha yetenekli.

Yeni nesil Atlas’ın tanıtıldığı video:

Atlas’ta hidrolik temelli bir altyapı vardı ve günümüz teknolojilerine göre oldukça geri kalıyordu. Bunun farkında olan BD ekibi ise yeni nesil teknolojilerin yer aldığı Atlas versiyonunu tanıttı. Daha esnek ve dışarıdan bakıldığında daha derli toplu bir tasarıma sahip olan yeni nesil atlasın en büyük avantajı elektrikli olması.

İNSANSI ROBOT ATLAS’IN İLK VERSİYONU EMEKLİ

Pek çok şekilde haberlere konu olan şirketin en gelişmiş insası robotu olan Atlas, iki gün önce yapılan açıklamaya göre emekliye ayrıldı.

Boston Dynamics, 2013 yılından 2017 yılına kadar Google çatısı altında daha sonra SoftBank ve 2020’den bu yana da Hyundai çatısı altında faaliyetler yapıyor.

Atlas, güç, çeviklik ve denge gibi konularda üstünlüğü ve başarısıyla biliniyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x